11 Faydalı Gmail Arama İpucu

Gmail kullanırken işinize yarayacak 11 faydalı ipucu...

11 Faydalı Gmail Arama İpucu

Mail hesapları insanlar için vazgeçilmez bir hale geldiği zamandayız. Bugün yaygın olarak kullanılan Gmail'in arama özelliği hakkında ipucu öğreneceğiz. Çoğunuz gibi ben de yıllardır mutlu bir şekilde Gmail kullanıyorum. Her geçen gün yeni özellikler eklenerek gelişen Gmail, kullanıcıların hoşuna gidecek değişikliklerle daha da cazip hale geliyor. Ama beni her zaman etkileyen en önemli özelliği arama özelliğidir. Google'ın e-posta sistemlerine güçlü arama özellikleri eklemesi çoğu kullanıcı için şaşırtıcı bir özellik değildir, ama aramanın büyük ölçüde fark edilmeyen birçok harika detayları bulunmaktadır. Harika e-posta hizmetinden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için Gmail’in en iyi arama ipuçlarından bazılarına bir göz atalım.

1. Önemli E-postaları Arayın

Gmail, belirli göndericilerden gelen e-postaları sürekli olarak açıp okuduğunuz / yanıtladığınız kalıpları anlama konusunda uzun süredir harika iş çıkarmaktadır. Bu kalıplar oluştukça, Gmail bu e-postaları gönderenin adının üzerinde sarı bir okla 'önemli' olarak etiketler. Gmail'in içinde 'Google Magic'e göre önemli' yazıyor.

Bu e-postaları bulmak için: arama kutusunun içine 'is:important' yazın. Eğer mailler okunmamışsa, şunu da yapabilirsiniz: 'is:important is:unread' Hem önemli hem de okunmamış e-postaları bulmak için bu sorguların her ikisinin de birlikte yazıldığından emin olun.

2. Ekleri Bulun

Bu işlem, ekleri içeren tüm e-postalarınızı bulacağı için oldukça açıklayıcı geliyor. Ekleriniz içinde bir resimden bir belgeye ve bir kitaba kadar her şeyi bulabilirsiniz. Bu aramayı etkinleştirmek için aramaya 'has: attachment' yazın. Herhangi bir kişiden ek arıyorsanız, 'from: name has: attachment' yapabilirsiniz. Daha kesin sonuçlar elde etmek için dosya adını veya uzantısını (.pdf, .doc, .ppt, .xls, vb.) bile ekleyebilirsiniz.

3. Büyük Dosyaları Bulun

Pratik özelliklerden biri ve oldukça açıklayıcı olan bir diğer özelliktir. Örneğin, büyük dosyalar içeren herhangi bir e-postayı arıyorsanız, aramaya 'size:xx' yazmanız yeterlidir. Burada 'xx' bir dosya boyutu için bulmaya çalıştığınız sayıyı temsil eder.Bu özellik, gelen kutunuzda yer açmak için silinebilecek büyük dosyaları bulmak için kullanışlıdır.

4. Belirli Bir Kişiden Gelen E-postaları Bulun

Bir hafta öncesine ait patronunuzdan, öğretmeninizden veya mobilya mağazanızdan gelen e-postaları bulamadığınız zamanlar oluyor mu? Gmail onları bulmayı sizin için kolaylaştırıyor. “from:kişi adı” yazın ve sonuçların ekranda görünmesini bekleyin.

5.Tam Kelimeleri ve İfadeleri Bulun

Kelime gruplarını aramak, Gmail'de yapılması inanılmaz derecede kolay olan başka bir şeydir. Tek yapmanız gereken, amaçlanan kelime veya kelime grubunu tırnak içine almaktır. Örneğin: 'ekstre' aramak istiyorsanız, bu ifadeyi yazın ve ardından sonucunuzu arayın ve bulun. Sözcük aramanız veya kelime grubu daha yaygınsa, daha da kesin bir sonuç bulmak için bu yöntemi bu listedeki diğer arama işlevleriyle de kullanabileceğinizi unutmayın.

6. Mail Konusuna Göre Bul

E-postaları konu satırına göre bulmak inanılmaz derecede kolaydır. Aramaya 'subject:' yazın ve ardından bulmak istediğiniz kelime veya adı yazın. Bu kelimeyi içeren herhangi bir konu satırı arama sonucunuzda görünecektir. Biraz daha kolay hale getirmeye yardımcı olmak için Gmail Magic, en alakalı sonuçlar olduğuna inandığı sonuçları sağlayacaktır.

7. Etiketli veya Etiketsiz E-postaları Bulun

Etiketler, Gmail'in en kullanışlı yönlerinden biridir. Bu durum Outlook içinse hangi klasörlerin yer aldığıdır. Bunları kullanmak  organize olmanıza yardımcı olabilir ve bu da bu aramayı daha da kullanışlı hale getirir. Etiketi olan herhangi bir e-postayı bulmak için 'has:userlabels' araması yapın ve bir etiketi olan her e-postayı bulacaksınız. Aramaya “label:technoworm.net” yazarak TWN ekibiyle yapmış olduğunuz her e-posta yazışması sonuçları görünecektir.

8. Belirli Bir Dönemden E-postaları Bulun

Çoğu zaman bir e-postanın ne zaman gönderildiği veya alındığına dair genel bir zaman dilimini biliyorsanız, fakat tam günü bilmiyorsanız. Gmail belirli bir zaman dilimine göre aramalara kolayca izin verdiği için bu e-postaları bulmak çok kolay.“after,” “before,” “older” ve “newer.” dahil olmak üzere dört aramadan birini kullanabilirsiniz. Başka bir deyişle, Şubat ayından itibaren gelen e-postaları bulmak için 'after:2020/2/15'  şeklinde arama yapabilirsiniz.

9. Bülten Aboneliğinden Çıkın

Gmail aramasını kullanmanın en önemli yollarından biri de her gün gelen tüm sinir bozucu bültenleri durdurmaktır. Aramaya 'label:^unsub' yazarak abonelikten çıkma seçeneği olan e-postaları listeleyebilirsiniz. Buradan her haber bültenini gözden geçirebilir ve boş zamanlarınızda abonelikten çıkmaya başlayabilirsiniz.

10. Tüm Fotoğrafları Bul

Ekleri bulmaya benzer şekilde resim içeren herhangi bir e-postayı bulmak için daha spesifik bir arama sorgusu vardır. Aramaya 'filename:jpg' yazarak ekinde resim olan epostalarınızı listeleyebilirsiniz. Gerekirse farklı bir sonuç kümesi elde etmek için jpg'yi png, gif veya jpeg ile de değiştirebilirsiniz.

11. Klasörlerde Bul

Gelen kutunuzda, gönderilen e-postalarda veya çöp kutunuzda hızlı bir arama yapmak istiyorsanız kolayca yapabilirsiniz. 'in:klasör ismini' yazın ve aramanızı yapın. Gönderilen klasörünüze bakmak istiyorsanız, aramaya 'in:sent technoworm.net' yazarak gönderilen klasörünüzdeki technoworm.net e-postalarını listeleyebilirsiniz.

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0