Android Telefonlarda Root Nedir? Ne İşe Yarar? Garantiyi Bozar Mı?

Android Telefonlarda Root Nedir? Root Atma Ne İşe Yarar? Root İşlemi Garantiyi Bozar Mı? Root İşlemi Zararlı Mıdır? Root Nasıl Atılır?

Android Telefonlarda Root Nedir? Ne İşe Yarar? Garantiyi Bozar Mı?

Android işletim sistemi Linux tabanlı yapıya sahip olduğundan Linux’larda bulunan root kavramı Android işletim sistemlerinde de bulunmaktadır.  Root’u kısaca tanımlarsak, Android işletim Sisteminin zincirlerini kırarak tüm işlemlere (işletim sistemi dosyalarında yapılacak değişiklerde dahil) ve izinlere erişim yetkisi olmasıdır. Root işlemi sonucunda Android işletim sistemini yeniden yapılandırabilir, kendinize özgü tasarım ve eklentiler ile geliştirebilir, Marka tarafından ya da diğer geliştiriciler tarafından sağlanan ROM’ları yükleyebilir, telefonunuzun performans ve güvenlik kriterlerine müdahale edebilirsiniz.

Root Atma Ne İşe Yarar?

Root, Akıllı telefonlarımızda tüm herşeye erişim yetkisine sahip olabilmenize imkân tanıyor. Geliştiriciler tarafından sunulan ve telefonlarınıza yüklediğinizde root yetkisi isteyen birçok programı kullanabiliyorsunuz. Sadece teknik servis yetkililerinin erişebileceği telefonun özel yapılandırma ayarlarına erişerek değişiklikler yapabiliyorsunuz.

Geliştiriciler tarafından ve Google tarafından sunulan ama silemediğiniz programları, root sayesinde silebilmenizi sağlıyor. DNS değiştirme işlemini kolaylıkla yapabilmenizi sağlıyor. Bu sayede dilediğiniz siteye dilediğiniz an girebiliyor, yasaklı sitelere de ulaşabiliyorsunuz.

 

Root İşlemi Garantiyi Bozar Mı?

Telefonunuza root attığınız takdirde telefonun da bazı özelliklerine erişerek değiştirebilme yetkisine sahip olduğunuz için root işlemi sonrasında garanti bozulmaktadır. Ayrıca rootlu telefonlar yetkili servis tarafından kolaylıkla tespit edilebiliyor. Bu nedenle telefonunuzun garanti süresi dolmadan önce gerçekten root atmaya ihtiyacınız olup olmadığına karar vermeli, root işlemi öncesinde en az iki kez düşünmelisiniz.

 

Root İşlemi Zararlı Mıdır?

Root işlemi, akıllı telefonlarımıza hiçbir şekilde zarar vermemektedir. Fakat önce de belirttiğim gibi bu işlemin sonrasında telefonun garanti kapsamı dışı kaldığını ifade edebiliriz.

 

Root Nasıl Atılır?

  • Öncelikle, Kingo Root adlı programı bilgisayarınıza indirin. 
  • Root atmak istediğiniz telefonda, USB hata ayıklama modunu açın. Eğer geliştirici değilseniz,USB hata ayıklama modunu açamazsınız. Bunun için, önce ayarlar bölümünden geliştirici seçeneklerine gidin. Orada yer alan Build numarasının üstüne birkaç kez dokunun. Geliştirici moduna, bu işlemle geçiş yapabilirsiniz. Sonrasında, USB hata ayıklama modunu açabilirsiniz. 
  • Ardından cihazınızı, bir USB bağlantı kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın. 
  • İndirdiğiniz programı açtığınızda karşınıza çıkan bölümden "Root" bölümüne tıklayın. "Root" bölümüne tıkladıktan sonra root işlemi başlayacaktır. Bu işlem, cihazınıza göre 2 ila 5 dakika arası sürebilir. 
  • Yalnız, root attığınız telefonun garanti kapsamından çıktığını unutmayın!

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0