Bilgisayar Programlama Nedir?

Günümüz dünyasında hepimiz, geliştiriciler tarafından dikkatle programlanmış çeşitli yazılım ürünlerine büyük ölçüde bağımlıyız. Peki bilgisayar programlama nedir?

Bilgisayar Programlama Nedir?

Programlama, makinelere bir yazılımın(programın) nasıl yürütülmesi gerektiğini açıklayan bir dizi talimat verme sürecidir. Programcılar, tüm kariyerlerini çeşitli programlama dilleri ve araçları öğrenerek geçirmektedir, bu nedenle etkili bir şekilde bilgisayar programları geliştirebilirler.

Programcılar, kaynak kodu denilen şeyi yazmak için bir kod düzenleyici veya IDE kullanarak işe başlarlar. Geliştirilen her program, diğer programcıların okuyabileceği bir programlama dilinde yazılmış bir kod koleksiyonudur. Yazılan kaynak kodun makine diline dönüştürülmesi gerekir, böylece makineler talimatları anlayabilir ve programı çalıştırabilir. Kaynak kodunu makine diline dönüştürme işlemine derleme denir. Derlenmiş programlama dillerine örnek olarak C ve C++ verilebilir.

Derleyici kullanmayan programlama dilleri de bulunmaktadır. Bu diller derleyici yerine, kodu okuyacak ve yürütecek bir yorumlayıcı kullanmaktadır.  Yorumlanmış programlama dillerine örnek olarak JavaScript ve PHP verilebilir.

Kod yürütüldükten sonra bilgisayar programı çalışabilir. Farklı bilgisayar programları türleri arasında Kelime işlemcileri, Veritabanı sistemleri, video oyunları ve web siteleri bulunur. Bu bilgisayar programları, telefonları, web siteleri ve bilgisayarlar gibi farklı cihazlar ve hizmetler ile etkileşime girmemizi sağlar.


Programlamanın Tarihi

Birçok tarihçi 19. yüzyılın ortalarında yayınlanmış bir bilgisayar programı oluşturan ilk kişinin Ada Lovelace olduğuna inanıyor. Ada, Luigi Federico Menabrea'nın Analitik Motor hakkındaki yazılarını çeviren bir matematikçiydi. Bu çeviride, kendi kapsamlı notlarını eklemiş ve Analitik Motor için Bernoulli sayılarını hesaplamak için bir yöntem oluşturmuştur.

Matematikçi Alonzo Church'ın çalışmaları ve Turing makinesi, bilgisayar kodlarının ilk tanıtımlarıydı. 1920'lerde bilgisayarlar geliştirildi ve en eski programlama dilleri oluşturuldu. Sonraki yüzyılda makineler ve teknoloji gelişmeye devam ettikçe programlama dillerinin sayısı da arttı.

Programlama Dilleri Türleri

Günümüzde yüzlerce programlama dili bulunmaktadır. Geliştiriciler, hangi dillerin kullanılmasının uygun olacağına karar verebilmek için öncelikle uygulamanın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

İşte birkaç popüler programlama dili:

 • Python
 • JavaScript
 • C/C++
 • Java
 • C#
 • Ruby
 • PHP

Bu dillerden bazıları öncelikli olarak çekirkdek(temel sistem) geliştirme alanında kullanılırken bazılarıda daha genel amaçlı programlama dilleri olarak kullanımaktadır. JavaScript öncelikle web geliştirmede kullanılır ve genellikle yeni başlayan web geliştiricileri tarafından öğrenilen ilk programlama dilidir. JavaScript, mobil ve oyun geliştirme için de kullanılmaktadır. Python, veri analizi, makine öğrenimi ve web geliştirme gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Programlama dilleri çeşitli kategorilerde gruplandırılmıştır. İşte bazı kategorilerin bir listesi.

 • Makine Dili – 0'lar ve 1'lerden (ikili) oluşan düşük seviyeli bir dildir. Yüksek seviyeli diller, kodun bilgisayar tarafından çalıştırılabilmesi için makine dili kodunda derlenir.
 • Assembly Dili – bir derleyici tarafından derlenen düşük seviyeli bir dildir. Birleştiriciler insan dilini makine diline çevirir.
 • Prosedürel Diller - bu yaklaşım, bilgisayarda bir program yürütülmeden önce bir dizi prosedürden geçer. Örneğin, Go ve Julia
 • Komut dosyası Dilleri – bu dillerin çoğu zaman derlenmesi gerekmez, yorumlanması gerekir. Yorumlamak, yorumlayıcının bir kodu makine dili derlenmesi işlemi yerine kodu okuyup yorumlayarak çalıştırması anlamına gelmektedir. Örneğin, JavaScript ve PHP
 • İşlevsel Diller - bu, daha küçük işlevler koleksiyonu aracılığıyla karmaşık programlar oluşturma fikriyle çalışır. Örneğin, Haskell ve Scala
 • Nesne Tabanlı (Yönelimli) Diller – bu, programların nesne koleksiyonları etrafında oluşturulması fikriyle çalışır. Örneğin, Java ve Python

Bu makalede ele almadığımız, keşfedilecek daha birçok yazılım paradigması ve dili bulunmaktadır. Ancak bahsetmiş olduğumuz çeşitli programlama dilleri iyi bir başlangıç ​​yapmanızı sağlayacaktır.

Bir Programcının Çalışabileceği İşi Türleri

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok programlama işi türü bulunmaktadır. Bu yazımızda sadece birkaç alana odaklanılmıştır.

Web Geliştiricisi : Bu tür programcılar web için uygulamalar oluşturmaktadır. Bir web gwliştirici HTML, CSS, JavaScript, PHP, Python vb. programlama dillerini kullanmaktadır. Kendi kendinize öğretmek için online olarak kurs alabileceğiniz bir çok web sitesi bulunmaktadır. Bu alanda kendinizi geliştirmek ve öğrenmek için online olarak eğitim alabileceğiniz birçok kurs bulunmaktadır.

Mobil Geliştirici: Bu tür geliştiriciler, mobil cihazlar için uygulamalar oluşturmaktadır. Bir Mobil Geliştirici React Native, Swift, Flutter, Java, Kotlin vb programlama dillerini kullanmaktadır. Bu alanda kendinizi geliştirmek ve öğrenmek için online olarak eğitim alabileceğiniz birçok kurs bulunmaktadır.

Oyun Geliştirici: Bu programcılar mobil, masaüstü ve oyun konsolu kullanımı için özel oyunlar oluşturacaklar. Bir Oyun Geliştirici C++, C#, Lua vb. programlama dillerini kullanmaktadır. Bu programcılar, küçük bağımsız oyun stüdyolarının yanı sıra Ubisoft, Sony, Tencent vb. gibi daha büyük uluslararası şirketler için çalışabilirler. Bu alanda kendinizi geliştirmek ve öğrenmek için online olarak eğitim alabileceğiniz birçok kurs bulunmaktadır.

Bilgisayar Mühendisi veya Bilgisayar Sistemleri Mühendisi: Bu meslek, karmaşık iş uygulamaları üzerinde çalışmak için bilgisayar bilimi ve mühendisliğini birleştirir. Yazılım geliştirmek için Python, Java, C++ vb. programlama dillerini kullanılmaktadır. Tipik eğitim yolu, örgün eğitim ile  bilgisayar bilimlerinde resmi bir lisans derecesi almaktır.

Programcılarda Aranan Yetenek ve Beceriler,

Konu bilgisayar programları oluşturmaya geldiğinde, profesyonel bir programcının çeşitli sorumlulukları olacaktır. İşte programlamada ihtiyaç duyulan bazı önemli beceriler.

 • Temiz ve verimli kod yazma
 • Problem çözme
 • Test uygulamaları
 • Koddaki hataları ('bugları') düzeltme

Müşterinin ihtiyaçlarını alıp sağlam çalışan bir uygulama oluşturmak bir programcının işidir. Geliştiriciler, kodlarını araştırmak, oluşturmak, düzeltmek ve test etmek için çok zaman harcayacaklar. Uygulama yayınlandıktan sonra geliştiriciler, ürünü korumak ve daha iyi hale getirmek için çalışmak için zaman harcayacaklar.

Sonuç
Bilgisayar programlama, hem entelektüel hem de finansal olarak çok doğru bir kariyer seçimi olabilir.  Programcıların yeni şeyler öğrenmeye ve karmaşık sorunları çözmeye istekli olmaları gerekmektedir. Web, mobil, oyun geliştirme veya sistem mühendisi gibi keşfedilecek birçok farklı programlama alanı vardır. Bazı alanlar örgün eğitim gerektirirken diğerleri kendi kendini yetiştiren programcılara açıktır.

Umarım bu makale sizlere iyi bir yol haritası olmuştur. Programlama yolculuğunuzda iyi şanslar.

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0