Bilmeniz Gereken Önemli SEO Trendleri

Her web sitesi sahibinin bilmesi gereken 2020 için en iyi SEO uygulamaları neledrdir?

Bilmeniz Gereken Önemli SEO Trendleri

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), günümüzde çevrimiçi işletmeler arasında en yaygın pazarlama trendlerinden biridir. Bu nedenle, dijital pazarlamacıların 2020'nin en önemli SEO trendleri olduğu kanıtlanmış bu taktiklere özel hassasiyet göstermeleri gerekiyor. Yılsonuna yaklaşıyor olabiliriz, ancak bu trendler 2021 yılı içerisinde de oldukça etkili olacaktır.

Dijital pazarlamacıların yanı sıra, marka ve web sitesi sahipleri, web sitelerinin farklı arama motorlarında görüntülenen arama sonuçları arasında yer almasını istiyorsa, SEO trendlerinden de haberdar olmalı ve maksimum seviyede yararlanmalıdır. Google SEO en iyi uygulamalarını uygulayarak, bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) görünürlük kazanabileceğine şüphesiz inanabilirsiniz.

2020'deki En İyi SEO Trendleri

Sizlerin zamanını daha fazla boşa harcamadan, 2020 yılının en etkili SEO trendlerine geçelim.

1. SERP'lerin Birleştirilmesi

2020'deki en önemli SEO trendlerinden biri SERP'lerin birleştirilmesi. Bu, herhangi bir trafik almayan web sitesi sayfalarını güncellemeyi veya kaldırmayı ve sayfalarınızı organik büyüme için optimize etmeniz gerektiği anlamına gelir.

2. Anahtar Kelime Araştırması

Akılda tutulması gereken bir başka SEO trendi ise doğru anahtar kelimeleri bulmak ve uygulamaktır. Google, son birkaç yılda daha da gelişti ve çeşitli kullanıcı sorguları için en iyi cevaplama makinelerinden biri haline geldi. Anahtar kelimelerin alaka düzeyi değişmiş olabilir; ancak, anahtar kelime araştırma modeli aynıdır. Hiç şüphe yok ki, herhangi bir içerik yayınlamadan önce uygun anahtar kelime araştırması yapılması gerekir. Anahtar kelime araştırması asla göz ardı edilmemelidir, çünkü doğru uygulama ile optimizasyon garanti edilir.

3. Sesli Arama 

2020'nin sonun itibariyle sesli asistanların yer aldığı bir milyardan fazla mobil cihaz bulunmaktadır ve tüm aramaların yüzde 50'den fazlası ses yoluyla gerçekleştirilmektedir. Bu durum sesli aramayı 2020 yılı için en iyi SEO fikirlerinden biri yapar ve göz ardı edilmemesi gereken bir şeydir. İstatistikleri araştırdığımızda değişimi gerçek zamanlı olarak görüyoruz. Genç nesiller arasında, gençlerin yüzde 55'inden fazlası sesli aramayı kullanıyor.

Google SEO trendleriyle ilgili herhangi bir tartışmada, web sitenizi sesli arama için optimize etmenin önemi daha fazla artmaktadır. Arama sonuçlarının en üstünde görünmek istiyorsanız, uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmak iyi bir fikirdir, çünkü çoğu sesli arama bir soru veya bir ifade biçimindedir.

4. Bilgi Kaynağı Videolar 

Sesli aramalara benzer şekilde, video aramaları da her geçen gün daha popüler hale geliyor. Birçok çalışma insanların çoğunun televizyon yerine çevrimiçi videoları izlemeyi tercih ettiğini gösteriyor. İnternetteki video sayısı katlanarak artıyor. Bugünlerde YouTube yeni televizyon kanalı haline geldi.

Mevcut internet kullanıcılarının çoğu, özellikle de genç nesil, eğlence veya akademik amaçlarla çevrimiçi videolar aracılığıyla veri ve bilgi öğrenmeyi tercih ediyor. Bu işletmelerin çevrimiçi videoları SEO stratejilerine dâhil etmelerinin çok önemli olduğu anlamına gelmektedir. Yüksek kaliteli bir video, dinamik ve ilginçse çok sayıda kullanıcıya kolayca ulaşabilir.

Videolarınızla daha fazla kişiye ulaşmak için onları arama kullanıcılarına göre optimize etmeniz gerekir. Bunu içeriğinizin başlığında ve videonuzun açıklamasında uygun anahtar kelimeler kullanarak başarabilirsiniz. Bu optimizasyon videonuzun bilgi arayan veya özel konunuzla ilgilenen daha fazla sayıda insana ulaşmasını garanti eder.

5. Arama Amacı

Arama amacı, bir arama sorgusunun amacıdır ve bir kullanıcının çevrimiçi olarak belirli bir konuyu aramasının nedenidir. Arama amacı, bir web sitesinin SEO sıralamasını belirlemede önemli bir faktör haline geldi. Son birkaç yılda, arama motorları kullanıcının arama amacını anlamada daha iyi hale geldi. Arama motorları, özellikle Google arama terimine ve sorgunun arama amacına uygunsa web sayfalarını daha üst koonumlarda sıralar. 

Web sitenizi arama amacı için optimize etmek ve SERP'yi ayrıntılı olarak analiz etmeniz gerekir. Web sitenizi kullanıcı arama amacına göre optimize etmenize yardımcı olması için bir dijital pazarlama ajansından yararlanabilirsiniz.

6. Yapılandırılmış Veriler

Arama motorları bir web sitesinin içeriğine sahip olsalar da web sitesini ve ne iletmek istediğini doğru bir şekilde anlayamayabilirler. Arama motorları, onları kullanıcının arama sorgusuyla eşleştirmek için belirli terimleri arama eğilimindedir. Şema işaretlemesi veya yapılandırılmış veriler arama motorlarının web sitenizin içeriğini daha iyi anlamasına ve içeriğinizin arama sonuçlarında daha iyi temsil edilmesine yardımcı olan koddur.

Yapılandırılmış verilerin yardımıyla, arama motorları bir web sitesinin neyle ilgili olduğunu açıkça söyleyebilir. Bu bir arama motorunun belirli bir arama sorgusu için belirli ve alakalı arama sonuçlarını görüntülemesini de kolaylaştırır. Örneğin SSS zengin snippet'leri, yapılandırılmış verilerin önemli örnekleridir ve günümüz SEO dünyasında daha fazla önem taşır. 

7.Marka Oluşturma

Yakın tarihli bir ankete göre, daha az kişi en iyi arama sonuçlarına tıklıyor. Sonuçların yüzde 40'ından fazlası kullanılmıyor ve aslında boşa gidiyor. Sebebi ise çoğu insanın, tanıdıkları bir markanın veya işletmenin bağlantısını tıklama eğiliminde olmasıdır. Bu durum bize marka oluşturma ve marka farkındalığı SEO'nun göz ardı edilemeyecek önemli bir yönü haline gelmiştir.

8.Kullanıcı Deneyimi (UX)

2020 yılında, bir web sitesindeki kullanıcıların deneyimi, optimizasyondaki en alakalı faktörlerden biri haline geldi, dijital pazarlamacılar ve web sitesi sahiplerinin büyüyen SEO trendine daha da fazla önem vermeleri gerektiğini gösterdi. Harika UX'in faydaları çok yönlüdür: Belirli bir web sitesinin, ürünün veya hizmetin kullanıcıları sorunsuz bir deneyime sahip olduğunda, onu tanıtma eğilimindedirler ve bu da web sitesi için olumlu SEO ile sonuçlanır. Bir müşteri, ürün veya hizmetlerden memnunsa arkadaşlarına ve ailesine bir işletme tavsiye etme eğilimindedir, bu da daha fazla satış ve olumlu bir itibar ile sonuçlanır.

9. Bilgi Grafiği Optimizasyonu

İnternette bilgi edinmek çok önemlidir ve arama motorlarının aradığı sıralama bilgi edinmek için önemli bir faktörüdür. Bu nedenle, en iyi arama sonuçlarının yerini çoğunlukla alakalı ve kullanıcılar tarafından ihtiyaç duyulan sonuçlara bırakır. 2020 yılı boyunca ve uzun yıllar boyunca aktif kalması beklenen bir SEO trendidir. Web sitesi sahiplerinin yanı sıra dijital pazarlamacılar da SERP'lerde yüksek gösterilmeyi istiyorsa içeriklerinde faydalı bilgiler oluşturmaya odaklanmaları gerekir.

10. Mobil UX 

Her beş tüketiciden yaklaşık dördünün, mobil cihazları yardımıyla farklı arama motorlarında yerel arama yaptığını gösteren araştırmalarla, mobil web sayfaları günümüz pazarında büyüyen bir trend ve önümüzdeki yıllarda daha da büyümesi bekleniyor. Aslında, Google'ın algoritması Mart 2021'de mobil öncelikli indekslemeye geçecek. Bu güncelleme yürürlüğe girdiğinde, sitelerinin mobil sürümüne sahip olmayan web siteleri, arama sonuçlarından tamamen kaybolacaktır. 

Günümüzde gelişen teknolojiyle insanların bir mobil cihaz aracılığıyla bilgiyi bulma yolu daha gelişmiş hale geliyor ve bir web sitesinin sadece masaüstü sürümüne sahip olmak yetersiz kalıyor. Mobil web sitenizin arayüzünün kolay okunmasını ve ziyaretçilerin dikkatini çekerken aynı anda sorularını yanıtlamasını (veya en azından onları eğlendirmesini) sağlamak da aynı derecede önemlidir. 

Günümüz dünyasında daha fazla insan dizüstü bilgisayar veya bilgisayardan ziyade akıllı telefonlarından bilgi arıyor. Bu durum mobil duyarlı bir web sitesi, ürününüz veya hizmetinizle ilgilenen bir kitleye ulaşmanın kusursuz bir yoludur.

Unutmayın: web sayfaları, rakiplere ayak uydurmak amacıyla mobil cihazlar için optimize edilmelidir. Bir işletme web sitesi veya web sayfası Google mobil sayfa dizininde ne kadar yüksekse, web sayfası o kadar iyi ve daha belirgin olacaktır.

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0