Ekranı Kırık Android Telefona Nasıl Erişim Sağlanır

Günlük hayatımızın vazgeçilmez parçası olan cep telefonlarının ekranının kırılması kullanıcı için en büyük problemlerden biridir. Özellikle yeni nesil telefonlar düşmelere ve kırılmalara karşı dayanıklı bir ekran yapısına sahip olsa da ekranın kırılma ihtimali her zaman vardır. Bu yazımızda ekranı kırılmış bir telefona erişim sağlamak mümkün mü? Mümkün ise nasıl erişim sağlaya biliriz? Sorularına yanıt arayacağız.

Ekranı Kırık Android Telefona Nasıl Erişim Sağlanır

Telefonunuzun ekranı kırıldığı zaman sadece telefonunuzu kullanamamakla kalmazsınız, ayrıca cihazınızın içerisindeki tüm bilgilerinize de erişemezsiniz. Böyle bir durumda kalırsanız bilmeniz gerekir ki küçük bir sorun giderme işlemiyle verilerinizi kurtarmanız mümkündür.

Cihazınıza Erişim Elde Etmek için OTG Kablo Kullanın

Ekranı görebiliyor ancak elinizi keseceğiniz için dokunamıyorsanız veya ekran yanıt vermiyorsa, telefonu fareyle kontrol etmek için bir OTG adaptörü kullanabilirsiniz.  Bir OTG veya On-The-Go adaptörün iki ucu vardır. Biri telefonunuzdaki USB bağlantı noktasına takılır diğer ucu ise, farenizi takabileceğiniz standart bir USB-A adaptördür. İkisini bağladıktan sonra, ekrana dokunmadan telefonunuzu kullanabilirsiniz.  OTG adaptörleri aynı zamanda klavye ile de telefonunuza erişim imkânı sağlamaktadır. OTG adaptörlerinin birçok özellikleri bulunmaktadır.  Fakat önemli olan nokta telefonunuzun OTG’yi desteklemesidir. Eğer Android cihazınız OTG’yi desteklemiyor ise üçüncü taraf yazılım kullanarak telefonunuza erişmeniz ve verilerinizi kurtarmanız gerekebilir.

Telefon ekranının kırılmasına rağmen dokunmatik ekran çalışıyorsa, daha basit bir yoldan telefonunuza erişebilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman tamperli bir ekran koruyucu kullanarak telefonunuzu kullanabilir ver verilerinizi yedekleyebilirsiniz.

USB Hata Ayıklama

Telefonunuza bilgisayarınız aracılığıyla erişmek için USB Hata Ayıklama Modunu açmanız gerekir. USB Hata Ayıklama Modu, Android cihazınızın bir USB bağlantısı üzerinden Android SDK (Yazılım Geliştirici Kiti) ile iletişim kurmasını sağlar. USB hata ayıklamayı kullandığınızda,  Android cihazınız bilgisayar üzerinden komutlara, dosyalara ve diğer verilere erişim imkânı sağlar.

Android telefonda USB Hata Ayıklama Modunu şu şekilde açabilirsiniz:

  1. Telefonunuza bir USB fareye bağlamak için OTG adaptörünüzü kullanın.
  2. Telefonunuzun kilidini açmak için fareye tıklayın.
  3. Telefonunuzun üst menüsünü aşağı çekip sağ üst köşedeki dişli çark simgesini tıklayarak Ayarlar'a girin.
  4. Ayarlar'da bulunan Telefon Hakkında menüsüne girin.
  5. Yazılım Bilgileri menüsüne tıklayın.
  6. Derleme numarasını bulun ve bu kutuya yedi kez tıklayın.
  7. Ayarlar'a geri dönün ve aşağıya doğru kaydırın. 'Telefon hakkında' menüsünün altında artık Geliştirici Seçeneklerine erişim seçeneğini göreceksiniz.
  8. Geliştirici Seçenekleri altında bulunan USB Hata Ayıklamayı aktif edin.

Not: Bu işlemler telefon modellerine göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle telefonunuzun marka modelini ve usb hata ayıklama modu aktifleştirme arama motorlarına yazarak nasıl aktif edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

USB Hata Ayıklama Modunu aktif ettikten sonra bir USB bağlantısı kullanarak telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın. Bilgisayarınızdan telefonunuzda bulunan klasörlere erişip açabilir ve istediğiniz verileri bilgisayarınıza kopyalayabilirsiniz.

Ekranınız Açılmazsa

Eğer telefonunuzun ekranı çalışmıyorsa yapmanız gereken bir Android veri kurtarma aracı kullanmaktır. Bu araçların çoğu ücretli sürümlerdir, ancak Android için MiniTool Mobile Recovery, Undeleter Recover Files & Data ve DiskDigger gibi deneyebileceğiniz bazı ücretsiz araçlar vardır. Çoğu programlarda ücretsiz sürümler minimum özelliklere sahip olabilir ve ihtiyacınız olanı yapmak için ücretli sürüme yükseltmeye ihtiyacınız olabilir.

Bazı ücretli veri kurtarma araçları arasında 7-Data Recovery, Dr Fone ve MobiSaver gibi Android uyumlu yazılımlar bulunmaktadır.

Ancak belirtmiş olduğumuz tüm bu işlemlere rağmen verilerinize erişemezseniz, yapmanız gereken uzman birinden teknik destek almak olacaktır.

Bu Sorunlar Nasıl Önlenir

Ekranı kırık bir Android telefona erişim sağlamak her zaman kolay değildir. Bu nedenle telefonunuzu kullanırken her zaman en kötüsüne hazırlıklı olmak en iyisidir. Yapmanız gereken düzenli olarak telefonunuzun yedeğini alabilirsiniz. Ayrıca bulut veri depolama sistemlerinden faydalanarak da verilerinizi her zaman güven altına alabilirsiniz. Unutmayın ki her cihazın bir ömrü vardır ve her zaman içerisinde bulunan verilerinize erişemeye bilirsiniz. Düzenli bir yedek almak en iyi veri kurtarma yöntemidir.

 

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0