Emotet Malware Bilgisayarınıza Bulaştı Mı? Nasıl Kontrol Edebilirim?

Emotet Malware Bilgisayarınıza Bulaştı Mı? Nasıl Kontrol Edebilirim?

Emotet Malware Bilgisayarınıza Bulaştı Mı? Nasıl Kontrol Edebilirim?

Emotet, yıllardır internet kullanıcılarının başına bela olan ciddi sorunlara yol açan kötü amaçlı yazılım türüdür. Emotet Malware kurbanların bilgisayarlarına gizlice girme yeteneğine sahip ve bankacılık bilgilerini çalma konusunda uzmanlaşmış bir bankacılık truva atıdır.  Çok sinsice ve gizlilikle çalıştığı için bilgisayarınızda tespit edilmesi zor zararlı yazılımdır.  Emotet Malware’in bilgisayarınıza bulaşıp bulaşmadığını nasıl kontrol edeceğinizi inceleyelim.

 

EmoCheck Aracını Kullanma

JPCERT Koordinasyon Merkezi Emotet’i testip etmeye yarayan, hızlı ve basit bir tarama yapan EmoCheck adlı bir mini tool yazdılar. EmoCheck'i kullanmak için önce projenin GitHub sürümleri sayfasını kontrol ederek en son sürünümü indirin. Kurulum gerektirmeden çalıştırabileceğiniz bu program işletim sisteminizin türüne bağlı olarak x32 veya x64 versiyonunu indirin.

 

EmoCheck indikten sonra çalıştırın. Program açıldıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz.

 

Herhangi bir tuşa basarak programı kapatabilirsiniz. Programı çalıştırmış olduğunuz dizine bir log dosyası oluşturulduğunu göreceksiniz. Zaten yazılım size dosya ismini tam olarak verecektir. Bu log dosyasını açtığınızda test sonucunda bilgisayarınızda Emotet’in olup olmadığını göreceksiniz.

 

Bilgisayarınızda Çalışan Garip İsimlere Sahip Hizmetleri Araştırın

Emotet, rastgele isimli bir hizmet oluşturarak çalışmaktadır.  Her seferinde farklı isimler oluşturarak çalışmaya devam etmektedir. Bu nedenle, garip ismi bulunan Windows hizmetlerini göründüğünüzde işletim sisteminizi derinlemesine temizlemeniz gerekmektedir.

 

Windows işletim sistemleri için Ctrl + Shift + ESC tuşlarına basarak Görev Yöneticisi açabilir ardından ‘Hizmetler' sekmesini tıklayarak hizmetlerinizi kontrol edebilirsiniz. Yalnızca rastgele bir sayı dizisi olan herhangi bir hizmet aramanız gerekmektedir.

Örneğin, aşağıdaki görüntü, Sophos tarafından bulunan bazı örnek Emotet hizmetlerini göstermektedir.

 

Bu isme sahip hizmetleri tespit ederseniz, bilgisayarınızın ağ ile bağlantısını kestiğinizden ve bir antivirüs programı ile kapsamlı bir tarama yaptığınızdan emin olun.

 

Finansal Hesaplarınıza Göz Atın

Bankacılık Truva atlarının sizden para çalmasını beklemek yerine iyi bir antivirüs yazılımı alarak bilgisayarınızda sizden habersiz gizlice çalışan yazılımları tespit edebilirsiniz. Unutmayın ki teknolojinin geliştiği ve birçok işlemin online olarak yapıldığı bu zamanda her satır bilgi çok büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle kişisel bilgi güvenliği çok önemlidir.

Bilgisayarınıza bankacılık turva atı bulaştığından şüpheleniyor ya da tespit ettiyseniz öncelikle ekstrelerinizi kontrol ederek son yapılan işlemleri gözlemlemelisiniz. Eğer düzenli ekstre kontrol eden biri değilseniz mobil bankacılık üzerinden son yapılan işlemleri kontrol edebilirsiniz.

 

Düzenli olarak her hafta tüm bankacılık işlemlerinizi kontrol ederek hesap ya da hareket dökümlerinizi kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Kişisel olarak yapmadığınız bir satın alma işlemi görürseniz, derhal bankanıza telefon edin ve kartınızı iptal ettirin. Ardından, bilgisayarınızın ağ bağlantısını kesin, bir antivirüs ile temizleyin ve internet bankacılığı ile mobil bankacılık giriş bilgilerinizi değiştirin.

 

Emotet'ten Korunmak

Bilgisayarınızı Emotet’den korumanın yolları sizlerle paylaştım. Artık Emotet'i tespit etmenin ve size daha fazla zarar vermeden kendinizi korumanın yollarını biliyorsunuz. Kendinizi özellikle fidye yazılımlarından korumak için Windows’un gömülü antivirüs yazılımı olan Windows Defender'ı kullanmalısınız. Eğer Windows Defender'a güvenmiyorsanız ücretsiz antivirüs yazılımlarını tercih edebilir ya da bütçenize uygun antivirüs yazılımı satın alabilirsiniz.

Unutmayın bilginin tamen dijitale döndüğü bu çağda kişisel verilerin korunması çok önemlidir. Her zaman bu konuda bireysel olarak üzerinize düşeni en iyi şekilde yapmalısınız.

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0