Google Arama Motoru Ceza ve Filtrelerine Neden Olan Faktörler Neler?

Google Arama Motoru Ceza ve Filtrelerine Neden Olan Faktörler Neler? Google SEO

Google Arama Motoru Ceza ve Filtrelerine Neden Olan Faktörler Neler?

Popüler arama motoru Google ceza ve uyarıları, bazı SEO kriterleri ile tahmin edilebilir. Google bu cezaları uygulayarak yüksek hizmet kalitesinden ödün vermek istemediğini göstermektedir. Bu cezalar site sahiplerinin çok daha dikkatli ve kurallar çerçevesinde çalışmasını sağlar. Caydırıcı cezalar vererek, web sitelerini belirli bir kalite seviyesinin üzerinde tutarak kullanıcılar için en iyisini sunmaya çalışır. Genellikle önce uyarı ve sonra ceza olarak işleyen sistem, oldukça ağır cezaları barındırır. 

 

Kopya İçerik Cezası

Web sitelerinde özgün olmayan içeriklerin her biri SEO çalışmasını negatif etkilemektedir. Birbirini tekrar eden içeriklerin, site genelinde kullanılması, anahtar kelimelerin spam derecesinde yoğun kullanımı, görsel etiketleri ve heading başlıklarında aynı kelimelerin sık tekrarı kopya içerik cezasına neden olur.

 

-900+ Cezası

-900+ cezası ön uyarı niteliğindeki bildirim türüdür. Üst sıralarda yer alan bazı anahtar kelimelerin düşüş göstermesine neden olur. Google Sandbox filtresine girmeden önceki son çıkışınız olarak düşünebilirsiniz. Google’ın daha kaliteli sonuçlar vermek için hazırlamış olduğu algoritmalarına ve kesin kurallarına aykırı, aldatmaya yönelik çalışmalar sonucunda verilir. Genellikle, web sitesine trafik çekmek amacıyla alınan fazla linkler ve bir sayfa içerisinde çok fazla link yönlendirmesi yaparak kullanıcıları ve botları aldatmanın sonucunda -900+ Google cezası alınabilir.

 

-30 -60 -90 Cezası

Google arama motoru sıralamasında 30 ve 90 arasında pozisyon kayıpları yaşatabildiği için bu isimle adlandırılmıştır.

-30 -60 -90 Cezası Nedenleri

 • Kötü site içi optimizasyon
 • Düşük kaliteli backlink’ler
 • Gerçek olmayan anlık hitler (hit siteleri ile bağlantı)
 • Sitenin Google güncellemelerinin gerisinde kalması
 • Düzgün ve güncel içerik girilmemesi, sitenin yenilenmemesi

 

Google Sandbox Filtresi

Google Sandbox, doğal olmayan davranışlarla web sitelerinin hızlı yükselişini engellemek amacıyla hareket eder. Sandbox cezası, arama sıralamalarında çok fazla düşüş yaşanmasına neden olur. Bir anda büyük bir indeks ve hit kaybı yaşanır. Bazı durumlarda arama sonuçlarında hiç görülmeme dahi yaşanabilir. En son aşamada “deindex” vererek sitenizi tamamen görmezden gelir. Bu durumu Google tarafından uygulanan en ağır ceza olarak tanımlayabiliriz. Çünkü bu negatif filtrelemeden çıkmak çok uzun sürebilir. Sandbox Filtresine Neden Olabilecek Faktörler

 • Kopya içerik (duplicate content) problemi, fazlalığı
 • Spam sayılabilecek anahtar kelime kullanım yoğunluğu
 • Aniden çok fazla backlink alımı
 • Siteniz ile ilgili olmayan ve domain reytingi düşük backlink’ler
 • Alakasız keyword ve aşırı etiket kullanımı
 • Çok fazla link çıkışı bulunması

 

Google Bomb Cezası

Google Bomb Cezası, arama sonuçların üst sıralarda yer alan anahtar kelimelerin bir anda düşüş göstermesidir. Bunun nedeni ise gerileme olan kelimeler üzerinden çok fazla dış link alınmasıdır. Hangi kelimelerde düşüş yaşandıysa bu durumdan kurtulmak için, ilgili anahtar kelimeler özelinde link alımının azaltılması veya link alımı yapılmaması, düşük kaliteli linkleri silinmesi gerekmektedir. Ek olarak site içi link geçişlerinde aynı anahtar kelimeler üzerinde aşırıya kaçmamak sizi Bomb filtresinden koruyacaktır.

 

Cloaking Cezası

Profesyonel bir SEO çalışması sonucunda güvenilir olmayan ve düzgün bir hizmet vermeyen internet sitesi, üst sıralarda yer alan sitenin içerik kalitesi çok düşük seviyedeyse bu cezayı alma olasılığı çok yüksektir. SEO çalışması sonucunda üst sıralarda yer almasına rağmen ziyaretçiye yararı olmayan, sadece botlar için düzenlenen web siteleri bu kapsama girmektedir.

 

Sneaky Yönlendirmeler

Arama sonuçları karşımıza çıkan URL adresi yerine farklı bir sayfaya yönlendirme yapılıyorsa, sayfanın kendisine ya da sitenin tamamına ceza uygulayabilir.  Bu durumun Google’a şikâyet edilmesi halinde, ilgili sayfa veya web sitesi uyarı niteliğinde bir ceza alacaktır. 

 

Alakasız Backlink Ağı (Doğal Gözükmeyen Bağlantılar)

Web sitelerinde kalitesiz ve sitenin amacına uygun olmayan backlink alımları da Google tarafından cezalandırılmanıza sebep olur.  Bu durumdan domain otoritesi düşük siteler (alakalı olsa dahi) olumsuz etki bırakırlar. Web sitesi ne kadar yüksek domain reytinge ve itibara sahip olsa da web siteniz ile ilgili değilse Google gözünde negatif sonuçlar doğurabilir. 

 

Reklamlar

Web siteleri ziyaretçilerini reklama boğacak ve reklamlara tıklamaya mecbur bıracak şekilde reklam çalışması yaparsa bu durum Google tarafından olumsuz ve cezalandırılması gereken bir durum olarak nitelendirilir. Kullanıcıyı reklama tıklatmaya mecbur bırakan web siteleri, reklam spamı nedeni ile cezalandırılır.

 

Yüksek Sayıda Anchor Text Kullanımı

Site içerisinde yer alan içeriklerde, Google’ın izin verdiğinden fazla link çıkışı olması durumudur. Yazıların içerisinde “anchor text” kullanımı spam sayılabilecek kadar fazla ve sadece reklam üzerine ise bu yüzden ceza alabilirsiniz.

 

Yanıltıcı Yapısal Veri İşaretlemeleri

Yapısal veri işaretlemelerini, amacının dışında kullanılması Google tarafından uygunsuzluk olarak nitelendirilmektedir. Yapısal verileri Google botlarına sayfa ile ilgili daha detaylı ve zengin bilgiler vermektir. Eğer kullanılan işaretlemeler, sayfanın içeriği ile alakasız ise ceza yiyebilirsiniz.

 

Gizli Bağlantılar ve Metin Dosyaları

Web sitesi, ziyaretçilere ve botlara iki farklı sayfa içeriği sunuyor ise ceza yemesi kaçınılmazdır. Gizli metinler, bağlantılar, görseller ve aldatıcı sunulan her içerik ceza verilmesi için bir sebeptir. Botlara sunulan içeriğin, kullanıcıdan gizlenmesi (okunmayacak kadar küçük yazılar, renk illüzyonları, görseller ile örtülmüş yazılar vb.) bu kapsama girer.

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0