Linux için 13 En İyi Fotoğraf Editörleri

Bu yazımızda, farklı Linux dağıtımlarında bulunan en iyi fotoğraf düzenleme yazılımlarından bazılarını sizin için inceledik. Bunlar mevcut tek fotoğraf düzenleyici değil, aynı zamanda Linux kullanıcıları tarafından en iyi ve yaygın olarak kullanılanlar arasındadır.

Linux için 13 En İyi Fotoğraf Editörleri
 1. GIMP

İlk olarak, listede GNU / Linux, Windows, OSX ve diğer birçok işletim sisteminde çalışan ücretsiz, açık kaynaklı, platformlar arası, genişletilebilir ve esnek bir görüntü düzenleyici olan GIMP var. Grafik tasarımcılar, fotoğrafçılar, illüstratörler veya bilim adamları için oluşturulmuştur ve işinizi yapmanız için gelişmiş araçlar sağlar. Ayrıca üçüncü taraf eklentiler aracılığıyla genişletilebilir ve özelleştirilebilir.

Yüksek kaliteli görüntü işleme, görüntü dönüştürme ve grafik tasarım öğeleri oluşturma araçları içerir. Programcılar için, GIMP, komut dosyalı görüntü işleme için yüksek kaliteli bir çerçevedir; C, C ++, Perl, Python ve Scheme dahil olmak üzere birçok dili destekler.

 1. Krita

Krita, Linux, Windows ve OSX üzerinde çalışan profesyonel, yaratıcı, ücretsiz, açık kaynaklı ve platformlar arası boyama yazılımıdır. Herkes için uygun fiyatlı sanat araçları görmek isteyen sanatçılar tarafından oluşturulmuş, sade, esnek ve sezgisel bir kullanıcı arayüzü aracılığıyla çalışmanız için ihtiyaç duyduğunuz araçlarla birlikte gelir. Konsept sanatı, doku ve mat ressamlar, illüstrasyonlar ve çizgi romanlar için kullanılabilir.

 1. Pinta

Pinta, Windows Paint.NET'e benzer şekilde çalışan harika bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Kullanıcıların hızlı fotoğraf düzenleme yapmasına olanak tanıyan kullanımı basit ve kolaydır.

 1. Digicam

DigiKam, Linux, Windows ve macOS üzerinde çalışan, gelişmiş ve profesyonel, ücretsiz bir açık kaynaklı dijital fotoğraf yönetimi uygulamasıdır. Fotoğrafları ve ham dosyaları içe aktarmak, yönetmek, düzenlemek ve paylaşmak için bir araç seti sunar.

Aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Nasıl kullanılacağına dair öğreticiler için dizin
 • Yüz tanıma desteği
 • Yüz tanıma desteği

 

 1. ShowFOTO

ShowFOTO, digiKam projesi altında bağımsız bir görüntü düzenleyicidir. Ücretsizdir ve dönüştürme, efekt ekleme, filtreleme, meta veri düzenleme ve çok daha fazlası gibi tüm standart fotoğraf düzenleme işlevleriyle birlikte gelir.

Hafiftir ve diğer yazılımların çalışmasını gerektirmeyen iyi bir görüntü düzenleme yazılımı olmasına rağmen zengin özelliklere sahip değildir.

 1. RawTherapee

RawTherapee, dijital görüntüleri optimize etmek için ücretsiz ve açık kaynaklı bir fotoğraf editörüdür. RAW görüntü dosyalarından kaliteli dijital görüntülere ihtiyaç duyduğunuzda özellik açısından zengin ve güçlüdür. RAW dosyaları değiştirilebilir ve ardından sıkıştırılmış formatlarda kaydedilebilir.

Proje ana sayfasında listelenen birçok özelliğe sahiptir:

 • Desteklenen kameraların çeşitliliği
 • Maruziyet kontrolü
 • Paralel düzenleme
 • Renk ayarı
 • Ikincil bir ekran kullanma seçeneği
 • Meta veri düzenleme ve çok daha fazlası
 1. Fotoxx

Fotoxx, ücretsiz ve açık kaynaklı bir fotoğraf düzenleme ve koleksiyon yönetim aracıdır. Fotoğraf düzenleme için basit, hızlı ve kolay bir araca ihtiyaç duyan özel fotoğrafçılar için tasarlanmıştır.

Fotoğraf koleksiyonu yönetimi ve bir küçük resim tarayıcısı kullanarak koleksiyon dizinleri ve alt dizinleri arasında gezinmenin kolay bir yolunu sunar.

Aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Fotoğrafları dönüştürmek için basit tıklamalar kullanın
 • Fotoğrafları muazzam şekillerde rötuşlama yeteneği
 • Animasyonlar gibi sanatsal fotoğraf dönüşümü
 • Meta verilerle çalışmaya ve çok daha fazlasına erişim
 1. Inkscape

Inkscape, GNU / Linux, Windows ve macOS X üzerinde çalışan ücretsiz ve açık kaynaklı, çapraz platformlu, zengin özelliklere sahip bir vektör grafik düzenleyicisidir. Adobe illustrator'a benzer ve çizgi film, küçük resim, logo, tipografi, diyagram ve akış şeması gibi hem sanatsal hem de teknik illüstrasyonlar için yaygın olarak kullanılır.

SVG, AI, EPS, PDF, PS ve PNG dahil olmak üzere basit bir arayüz, içe ve dışa aktarma ve çok dilli destek sunar. Ek olarak, Inkscape eklentilerle genişletilebilecek şekilde tasarlanmıştır.

 1. LightZone

LightZone, RAW işleme ve düzenlemeyi destekleyen Linux, Windows, Mac OS X için açık kaynaklı, profesyonel düzeyde bir dijital karanlık oda yazılımıdır. Katmanları kullanan diğer fotoğraf editörlerinin aksine LightZone, istediğiniz zaman yeniden düzenlenebilen, yeniden ayarlanabilen, kapatılıp açılabilen ve yığından kaldırılabilen bir dizi araç oluşturmanıza olanak tanır.

 1. Pixeluvo

Pixeluvo, Hi-DPI ekranları, yeni kamera RAW formatlarını ve daha fazlasını destekleyen, Linux ve Windows için güzel tasarlanmış resim ve fotoğraf editörüdür. Kullanmak için ticari bir lisansa ihtiyacınız var ve Pixeluvo tam sürüm lisansı 34 dolara mâl oluyor ve bu ana sürüm numarası için gelecekteki tüm güncellemeleri içeriyor.

Pixeluvo, ayarlama katmanları ve güçlü renk düzeltme araçları aracılığıyla tahribatsız düzenleme gibi çok çeşitli gelişmiş özellikler sunar. Aynı zamanda gerçekçi basınca duyarlı çizim araçları ve çeşitli görüntü geliştirme filtreleri içerir.

 1. Photivo

Photivo, digiKam / F-Spot / Shotwell ve GIMP ile birlikte bir iş akışında kullanılması amaçlanan, 16 bit hassasiyetli ham ve bitmap görüntüler için ücretsiz ve açık kaynaklı, basit ama güçlü bir fotoğraf işlemcisidir. Çapraz platformdur: Linux, Windows ve Mac OSX üzerinde çalışır.

İyi çalışması için oldukça güçlü bir bilgisayar gerektirir ve yeni başlayanlara yönelik değildir çünkü oldukça dik bir öğrenme eğrisi olabilir. RAW dosyalarını ve bitmap dosyalarını, GIMP iş akışı entegrasyonu ve toplu iş modu ile tahribatsız 16 bit işleme borusunda işler.

 1. AfterShot Pro

AfterShot, ticari ve tescilli, platformlar arası bir RAW görüntü işleme uygulamasıdır ve basit ancak güçlüdür. Yeni başlayanlar için, düzeltmeleri ve geliştirmeleri kolaylaştırarak profesyonel düzeyde fotoğraf düzenlemeyi hızlı bir şekilde öğrenmenize ve toplu işleme araçlarıyla bir veya binlerce fotoğrafa aynı anda ayarlamalar uygulamanıza olanak tanır.

Basit fotoğraf yönetimi, ultra hızlı iş akışı ve güçlü toplu işleme ve çok daha fazlasını içerir. Daha da önemlisi, AfterShot Pro, Photoshop ile iyi bir şekilde bütünleşir (sadece bir düğmeye tıklayarak Photoshop'a fotoğraf gönderebilirsiniz).

 1. Darktable

Darktable, fotoğrafçılar tarafından fotoğrafçılar için oluşturulmuş açık kaynaklı ve güçlü bir fotoğrafçılık iş akışı uygulaması ve geliştiricidir. Bir veritabanında dijital negatiflerinizi yönetmek için sanal bir ışıklı ve karanlık odadır ve yakınlaştırılabilir bir ışık tablası aracılığıyla görüntülemenizi sağlar ve ham görüntüler geliştirmenizi ve geliştirmenizi sağlar.

Darktable ile tüm düzenleme tamamen tahribatsızdır ve yalnızca görüntüleme için önbelleğe alınmış görüntü arabelleklerinde çalışır ve tam görüntü yalnızca dışa aktarma sırasında dönüştürülür. Dahili mimarisi, varsayılan işlevselliğini iyileştirmek için her türden modülü kolayca eklenti yapmanızı sağlar.

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0