SSD & SSHD Karşılaştırması?

Hibrit Diskler Almaya Değer Mi? SSD ile SSHD Karşılaştırdığımızda Hangisi Daha İyidir?

SSD & SSHD Karşılaştırması?

Gelişen teknoloji sayesinde depolama birimleri de hızla gelişmekte ve hayatımıza yeni kavramlar girmektedir. SSD zaman içerisinde yaygınlaşarak dizüstü bilgisayarlarda ana depolama seçeneği olarak HDD’ lerin yerini aldı.  Gelişen teknoloji ile SSD’ye alternatif ve maliyet olarak daha uygun olan SSHD’ler ortaya çıktı. Bu yazımda SSD ve SSHD karşılaştırması yaparak hangisi daha iyi yorumlayacağız.

SSD ve SSHD Arasındaki Farklar

SSD, USB sürücüsüne benzer bir depolama sistemine sahiptir. Fakat NAND Bellek yapısını kullandığından USB’lere göre çok daha hızlıdır.

SSHD, normal bir sabit disk ile büyük bir önbellek yapısı (Genellikle 8 GB) görevi gören NAND Belleği içerir. SSHD, HDD'nin aksine hem SSD hem de HDD bileşenleri tek bir donanım parçası olarak kullanılır. Her iki disk sürücüsü de 2,5 ve 3,5 inç boyutlarında varyasyonları mevcuttur, ancak SSD aynı zamanda boyutu çok daha küçük olan M2 form faktörü içinde gelir. 14 TB kapasiteye sahip ve 8 GB SSD önbelleğe sahip SSHD'leri piyasada bulabilirsiniz. SSD'ler ise genellikle 2 TB olarak sınırlandırılmıştır.

SSD'lerin iki çeşit bağlantı noktası vardır. Bunlar SATA ve NVMe. SSHD ise yalnızca SATA bağlantı noktası ile birlikte gelir.

 

SSD ve SSHD Hız Karşılaştırması

UserBenchmarks tarafından yapılan test sonuçlarında SSD sürücüleri için okuma ve yazma hızlarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. SSHD sürücüleri için okuma ve yazma hızlarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.  Benchmarks sonuçlarını detaylı inceleyerek sizde karşılaştırma yapabilirsiniz.

Bu yazımızda UserBenchmarks verileri ile PassMark verilerini baz alarak 2013 yılında piyasaya sürülen 240 GB Seagate SSD ile 2016 sürümü 2 TB Seagate Firecuda SSHD sürücüsünü karşılaştırdık. SSD sürücümüz 1030 cihaz arasından %81,9 puanla 415. sırada yer alırken, SSHD sürücümüz 1015 cihaz arasından %83,8 puanla 64. sırada yer almaktadır. Bu sonuçlar göz önüne alındığında daha eski ve kapasitesi düşük olan bir SSD, daha yeni ve kapasitesi yüksek olan SSHD ‘ye göre çok yüksek okuma ve yazma hızı sunmaktadır.

 

Yükleme Süresi Karşılaştırması

Bir oyun sitesi olan EuroGamer, 4 farklı oyun hizmeti ile yapmış olduğu yükleme süresi testini ele alalım. Bu karşılaştırma da kullanılan sürücüler: OCZ Trion 100 (SATA tabanlı bir SSD), Saagate Firecuda 2 TB SSHD ve 500 GB HDD Srock Drive.

 

EuroGamer’ın 4 farklı oyun için yapılan karşılaştırmasında SSD sürücüsü tüm oyunlarda SSHD’nin ilk yükleme süresi olarak önünde. Bu durumun sebebi ise SSHD’nin HDD bileşeni üzerinden ilk yükleme işlemi gerçekleştiği için SSD’nin gerisinde kalıyor. SSHD’nin SSD bileşeni, 'Sık Erişilen Veriler' ile 'Önyükleme Verileri'nin işlenmesiyle ilgili çalışmaktadır. Yapılan bu testi tekrar tekrar yaptığımızda, beşinci test sonucunda tüm oyunlar SSHD’ye yaklaşık olarak SSD cihazıyla aynı anda yüklenmiştir.

 

Seagate tarafından yapılan önyükleme süresi karşılaştırmasında ise Intel Core i5 işlemcili üzerinde Windows 7 çalışan standart 7200 RPM HDD, Seagate Desktop SSHD ve Intel 320 SSD sürücüleri kullanılmıştır. Test sonucunda önyükleme süreleri (ikinci dikey çubukta gösterilir) hem SSHD hem de SSD için benzerdir çünkü önyükleme işlemide SSHD’nin yalnızca SSD bileşeni kullanımdadır.

 

Fiyat, Kapasite ve Performan Karşılaştırması

500 GB kapasiteli ve uygun fiyatlı SSD modellerini ortalama 600 TL gibi bir fiyata satın alınabiliyor. 1 TB kapasiteli ve SATA tabanlı bir SSD ise ortalama 900 TL gibi bir fiyata satın alınabiliyor. 2 TB kapasiteli ve NVMe tabanlı bir SSD ise ortalama 3500 TL gibi bir fiyata satın alınabiliyor.

Seagate FireCuda 2 TB SSHD ise 1 TB SSD ile yaklaşık olarak aynı alınabiliyor.  500 GB SSHD ise 250 TL gibi uygun bir fiyata satın alınabiliyor. Bu durum göz önüne alındığında SSHD uygun fiyata SSD sürücünün performansına yakın bir performans verebiliyor. Eğer çok büyük kapasiteye sahip veriniz var ise, her gün bilgisayarında veri transferi işlemini sıklıkla yapıyorsanız SSD seçeneği daha doğru olacaktır.

 

SSD vs SSHD Uzun Süreli Kullanım Karşılaştırması

SSD sürücülerin zamanla yıprandığına dair yaygın bir inanış bulunmaktadır. Sebebi ise yapısında bulunan NAND bellekleri her kullanımda bozulabilir. (USB sürücülerde de benzer şekildedir.) Doğrusu ise bu düşünce eski model SSD’ler için geçerlidir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte SSD sürücülerinin kullanım ömrü daha fazla uzamıştır.

SSD sürücüsü için en önemli dayanıklılık parametresi, diskin ömrü boyunca içerisinde yazılacak terabaytlarca veriyi gösteren TBW'dir (Terabayt Written). Bunu biraz daha basit açıklarsak Barracuda 500 GB SSD için terabayt yazım ömrü 320 TBW ‘dir. Bir kullanıcı her gün 100 GB veriyi bu diske yazsa bile (standart kullanıcı için bu çok düşük bir ihtimal) SSD'nin kullanım ömrüne ulaşması 8,7 yıl alacaktır. SSD'ler için ortalama yaş sınırını 10 yıl gibi bir süredir.

 

SSHD sürücülerde ise daha fazla kullanım süresi elde edilmektedir. Örneğin, Seagate FireCuda SSHD’nin üretici veri sayfasına göre 600.000 yükleme / boşaltma döngüsü bulunmaktadır. SSHD sisteminizi günde 150 kez sürekli olarak yeniden başlatsanız bile (standart kullanıcı için bu çok düşük bir ihtimal) SSHD'nin ömrünün 10,9 yıl sürmesi demektir. Bu da SSD’den daha uzun bir kullanım süresi sunar.

Günümüzde hem SSD'ler hem de SSHD'ler çok yüksek ömür değerlerine sahiptir. Bu nedenle, her ikisi için de bol kullanım olsa bile sabit disk arızası konusunda endişelenmeye gerek yoktur.

 

Sonuç: Hangi Depolama Türü En İyisidir?

Kullanıcı için saf hız önemliyse, SSD kesinlikle daha doğru tercihtir. Bütçeniz kısıtlıysa ve Önyükleme Hızı ile Sık Kullanılan Uygulamara Hızlı Erişim de SSD’ye yakın performans istiyorsanız SSHD daha doğru bir tercihtir. Fiyat bakımından incelendiğinde Daha yüksek kapasiteli depolama alanına sahip uygun bir sürücü için SSHD öndedir. Bu durumda ihtiyacınız olan tek şey depolama alanıysa, bir SSD ve HDD kombinasyonundan da (ikincil sürücü olarak) yararlanabilirsiniz. SSD, sistem dosyaları ve uygulamalar için idealdir. HDD ise fotoğraflarınız, medya dosyalarınız vb. türde yedeklemeleri yapmak için idealdir.

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1