Tarayıcınızda Ana Sayfa ve Arama Motoru Sürekli Değişiyor Mu?

Tarayıcınızda Ana Sayfa ve Arama Motoru Sürekli Değişiyor Mu? Bu Sorunu Nasıl Çözerim? Arama Motoru Değişmesi? Anasayfa Değişmesi

Tarayıcınızda Ana Sayfa ve Arama Motoru Sürekli Değişiyor Mu?

Tarayıcınızın ana sayfası veya arama motoru izniniz olmadan değişmesi can sıkıcı bir olaydır. Siz Google'da arama yapmayı denerken sürekli Yahoo, DuckDuckGo veya başka arama motoruna yönlendiriliyorsanız veya ana sayfanız aniden daha önce hiç görmediğiniz farklı sayfalara dönüşüyorsa tehlikeli bir durum olabilir.

Arama motorunuzun ve ana sayfanızın sürekli değişmesinin çeşitli nedenleri vardır - sinir bozucu uzantılardan yazılımdaki gizli 'devre dışı bırakma' onay kutularına ve kötü amaçlı yazılım gibi daha kötü amaçlı virüslere kadar uzanır. Burada sorunu düzelmek için temel adımları inceleyeceğiz.

Arama Motoru Değiştiyse Yapılacak İşlemler (Yahoo, DuckDuckGo veya Başka Bir Arama Motoru)

Arama motorunuz veya ana sayfanız Yahoo, DuckDuckGo 'ya (veya gerçekten başka bir arama motoruna) değişmeye devam ederse, en iyi açıklama bir işlemde yanlışlıkla arama motorunuzu değiştirmeyi seçmiş olmanızdır. (genellikle sinsi bir onay kutusu olan üçüncü taraf yazılımları aracılığıyla) Örneğin bir program yükleme işleminde arama motorunuzu değiştirmeyi, devre dışı bırakmak isteyip istemediğinizi sorar ve işlemi onaylamanız durumunda varsayılan olarak arama motorunuz değişir.

Böyle bir şey olduysa, arama motorunuzu başlangıçta seçtiğiniz seçeneğe manuel olarak geri döndürmeniz gerekmektedir.

Google Chrome'da Arama Motoru Değiştirme

Sağ üstteki Chrome’u Özelleştir simgesine tıklayın -> Ayarlar -> Arama Motoru -> Açılır menüden arama motorunu değiştirin. Ayrıca buradan 'Başlangıçta' bölümüne giderek anasayfayı değiştirebilirsiniz.

Microsoft Edge'de Arama Motoru Değiştirme

Sağ üstteki Ayarlar ve Daha Fazla simgesine tıklayın -> Ayarlar -> Gizlilik, Arama ve Hizmetler -> Yan tarafta açılan sayfayı en alta kaydırın, 'Adres çubuğu ve ara' yı tıklayın, ardından 'Adres çubuğunda kullanılan arama motoru' açılır menüsünü değiştirin.

Edge’de anasayfanızı değiştirmek için soldaki bölmede bulunan Ayarlar'da 'Başlangıçta' seçeneğini tıklayın ve ardından değişikliklerinizi yapın.

Arama Motoru Sürekli Değişmeye Devam Ediyorsa!

Ana sayfanız veya arama motorunuz değişmeye devam ederse, bilgisayarınıza redirect virüsü bulaşmış olabilir. Bir noktada, Flash Player'ınızı veya tarayıcınızı güncellemek gibi şeyler yapmanızı söyleyen sahte bir 'güncelleme' açılır penceresine tıklamış olabilirsiniz.

Böyle bir güncellemeyi yüklemek, tarayıcınıza bir yönlendirme bağlantısı bağlar ve siz onu değiştirseniz bile arama motorunuzu farklı bir bağlantıyla değiştirir. Virüsün geliştiricileri, o arama motorunu kullanarak yaptığınız tüm aramalardan yararlanır ve tarama verilerinize erişebilir.

Bunun durumu düzeltmek için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır:

  1. Bir antivirüs taraması çalıştırın. Yerleşik işletim sistemi antivirüsünüz bunu algılamazsa, sorunu kökünden çözüp çözmediğini görmek için Malwarebytes, Avast veya Bitdefender programlardan gibi birini deneyin.
  2. Başlat menüsünü sağ tıklayın, 'Uygulama ve Özellikler' e gidin, ardından 'Yahoo Tarafından Sağlanan Arama' adlı bir uygulamayı veya ‘diğer arama motorları için arama motoru tool barını’ arayın, tıklayın ve kaldırın.
  3. Tarayıcı uzantılarının arama motorunuzu varsayılana döndürmesini devre dışı bırakın. Tercih ettiğiniz arama motoru, belirli bir uzantı devre dışı bırakılmış halde kalırsa, devre dışı bırakılan uzantı yönlendirmeye neden olmuş olabilir ve kaldırılması gerekir.
  4. Tercih ettiğiniz arama motoru, belirli bir uzantı devre dışı bırakılmış halde kalırsa, devre dışı bırakılan uzantı yönlendirmeye neden olmuş olabilir ve kaldırılması gerekir.
    • Chrome'da, 'Ayarlar -> Gelişmiş -> Ayarları orijinal varsayılanlarına geri yükle -> Ayarları sıfırla' seçeneğine gidin.
    • Edge'de, 'Diğer simgesi -> Ayarlar -> Ayarları Sıfırla -> Ayarları varsayılan değerlerine geri yükle' yi tıklayın.

Bu işlemlerden biri sürekli değişen anasayfanızı veya arama motorunuzu düzeltmeli ve tarayıcınızın kontrolünü tekrardan kazanmasızı sağlar.

 

Tepkiniz Nedir?

like
1
dislike
3
love
0
funny
1
angry
1
sad
0
wow
0