Windows 10 Açılmıyorsa Ne Yapmalısınız?

PC'nizin aniden çökmesi durumu veya masaüstünün açılmaması kullanıcı için korkunç bir andır. Windows 10 makinenizde bu başınıza gelirse, Windows'un önyükleme yapmamasının yaygın bir sorun olduğunu ve çoğu durumda oldukça kolay bir şekilde düzeltilebileceğini bilmelisiniz. Bu yazmızda, Windows 10'un başlamama sorununun en yaygın çözümleri listeledik.

Windows 10 Açılmıyorsa Ne Yapmalısınız?

Windows 10 Başlangıcını Onarın

Windows 10, eksik veya hasarlı başlangıç ​​sistemi dosyalarını tarayabilen ve onarabilen yerleşik bir başlangıç ​​onarım seçeneğiyle birlikte gelir. Başlangıç onarma özelliğine erişmek için, Windows 10 yükleme diskine veya flash sürücüsüne sahip olmanız gerekir. 

Kurtarma medyanızı aldıktan sonra, PC'nize takın ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın. Doğrudan kurtarma medyasına önyükleme yapmalıdır. Bilgisayarınız önyüklenirken kurtarma sürücüsünü seçme seçeneğine sahip olmalısınız. Windows Kurulum ekranında 'İleri' yi ve ardından 'Bilgisayarınızı onarın' ı tıklayın.

Bu, birçok Windows sorununu giderebileceğiniz Önyükleme seçeneklerini açacaktır. 'Sorun Giderme -> Gelişmiş seçenekler -> Başlangıç ​​Onarma' seçeneğine gidin.

'Başlangıç ​​Onarma' ya tıkladığınızda, Windows yeniden başlatılır ve düzeltebileceği tüm sistem dosyaları için bilgisayarınızı tarar. (Microsoft hesabı kimlik doğrulaması gerekebilir.)

Bir sorun bulursa, otomatik olarak düzeltir.

'Windows Başlatılamadı' 0xc00000f

Windows 10'un başlamamasıyla ilgili en sık görülen hata kodlarından biri yukarıdaki koddur. Bunun en sık belirtilen nedeni, BCD'deki (veya Önyükleme Yapılandırma Verileri) bir hatadır.

Bu hatayı düzeltmenin en iyi yolu BCD'yi onarmaktır. 'Bilgisayarınızı Onarın' a tıkladığınız noktaya kadar 1. İpucundaki talimatları izleyin.

Şimdi, Başlangıç ​​Onarımına gitmek yerine, 'Sorun Giderme -> Komut İstemi' ne gidin ve ardından aşağıdaki komutları girin:

bootrec /FixMbr
bootrec /FixBoot
bootrec /ScanOs
bootrec /RebuildBcd

 Son komuttan sonra, Komut İstemi'ne çıkış yazın, Enter'a basın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın (kurulum medyası takılmadan).

Anakart Bağlantılarınızı Kontrol Edin

Windows başlamaya çalıştığında tamamen boş bir ekran alıyorsanız, o zaman tüm donanımın olması gerektiği gibi yerleştirildiğinden emin olmak kasa içine göz atmaya değer olabilir.

İşte bakmanız gereken ana bileşenler.

  • RAM / Bellek: RAM, ince küçük çubuklar biçiminde gelir ve bilgisayarınızı çevirdiyseniz kolayca yerinden çıkarılabilir. Modern dizüstü bilgisayarlar genellikle RAM'i alt taraftaki bir bölmede tutar, bu da bakmak için her şeyi açmanıza gerek olmadığı anlamına gelir. RAM bölmenizi (veya PC kulenizi) açın, RAM'i çıkarın ve iyi bağlandığından emin olmak için tekrar yerine yerleştirin.
  • İşletim Sistemi Sabit Sürücüsü: Diğer bir olasılık, ana Windows sabit sürücünüzün ana karttan (veya güç kaynağından) kesilmiş olmasıdır. SATA kablolarını sıkıca bastırın ve aynı zamanda PSU'nuza da bağlı olduğundan emin olun.
  • PCI-E Kartları: Bağlantısı kesilmiş bir GPU veya başka bir PCI-Express aygıtının Windows'un boş bir fişe neden olması olasılığı daha düşüktür, ancak yine de mümkündür. Tümünün doğru şekilde bağlandığından emin olun.

 

Harici Flash Sürücüleri ve Diskleri Kontrol Edin

Windows'un harici bir sürücüden başlayarak öncelik sırasına göre ayarlanmış olması ve bir USB sürücünüzün takılı veya takılı olması ihtimali vardır.  Windows'un harici bir sürücüden başlayarak öncelik sırasına göre ayarlanmış olması ve bir USB sürücünüzün takılı olması ihtimali vardır. Windows'u başlatmadan önce tüm harici depolama aygıtlarını kaldırın ve yardımcı olup olmadığına bakın.

Windows Önyükleme Kaydı Hataları

Önyükleme Kaydı hataları, Windows'un başlamamasının ana nedenlerinden biridir, ancak bazı Komut istemi komutları kullanılarak kolayca düzeltilebilir. 

Sorunu Çözmek için Güvenli Modu Kullanın

İşletim sistemini çalışmaz hale getiren herhangi bir Windows sorunuyla karşılaştığımda, yaptığım ilk şey Güvenli Mod'a erişmek. Güvenli Mod, birçok soruyu hızlı bir şekilde yanıtlayabilir ve ayrıca çözülmesini kolaylaştırabilir.  Güvenli Modda, Windows minimum gerekli sürücülerle ve yalnızca gerekli başlangıç ​​sistem dosyalarıyla başlar, bu nedenle hatalı bir dosya, program veya sürücü bu modda büyük olasılıkla yüklenmeyecektir, bu da sorunu tanımlamayı ve çözmeyi kolaylaştırır.

Güvenli Mod'a erişmenin birçok yolu olmasına rağmen, şimdi Windows 10 hiç önyükleme yapmadığından, sınırlı seçeneklerimiz var. Windows'u birden çok kez yeniden başlattıysanız ve başarısız olduysa, Windows Önyükleme seçeneklerini otomatik olarak açacaktır. [Herhangi bir nedenle size bu seçeneği sunmuyorsa (çok nadir), o zaman iki seçenekten birini yapabilirsiniz:

  1. Bilgisayarı yeniden başlatın ve Windows 10 yüklenmeye çalışır çalışmaz; Güç kaynağını çıkarın veya kapanmaya zorlamak için Güç düğmesini basılı tutun. Bu işlemi üç ila dört kez tekrarlayın; Windows, Önyükleme seçeneklerini otomatik olarak yüklemelidir.
  2. Windows başlatmaya çalışırken ve Önyükleme seçeneklerini yükleyip yüklemediğine bakarken F8 tuşuna art arda basmayı da deneyebilirsiniz. Büyük olasılıkla bu, önyükleme süresi çok hızlı olduğu için Windows 8 / 10'da çalışmayacaktır, ancak daha yavaş makinelerde yine de çalışabilir.

Önyükleme seçeneklerinde, 'Sorun Giderme -> Gelişmiş seçenekler -> Başlangıç ​​Ayarları -> Yeniden Başlat' seçeneğine gidin.

Bilgisayar yeniden başladığında, 4 numaralı sayısal tuşu kullanarak listeden Güvenli Modu seçebilirsiniz.

Güvenli modda olduğunuzda, Windows sorununuzu gidermek için buradaki kılavuzu takip edebilirsiniz. Windows sorunlarını çözmek için Güvenli Modda yapabileceğiniz olası şeyler burada listelenmiştir (Pencere de dahil olmak üzere önyükleme sorunu olmaz).

Son Çare Olarak

Herhangi bir nedenle hiçbir şey size yardımcı olmazsa ve temiz bir Windows 10 yüklemesi yapmanız gerekeceğinden ve işlemdeki tüm verileri kaybetmeniz gerektiğinden eminseniz, yine de verilerinizin en azından bir kısmını kaydetme ümidi vardır.

Bir Windows 10 yükleme veya kurtarma diskine önyükleme yapabilirsiniz (bu makalenin başında ana hatlarıyla belirtmiştik), ardından önyüklendiğinde, 'Sorun Giderme -> Bu Bilgisayarı Sıfırla -> Dosyalarımı koru' seçeneğini seçin. Bu, Windows 10'da (ve profillerin kendisinde) kullanıcı profilleri altında tutulan tüm dosyaları, belgeleri, resimleri vb. Yedekleyecek ve kaydedecektir. Üçüncü taraf programları, oyunları vb. Kaldırılacaktır.

Tepkiniz Nedir?

like
1
dislike
2
love
0
funny
0
angry
2
sad
3
wow
0